Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
Tarjányi Péter a Frontvonal című műsorban arról is beszélt, hogy Zelenszkij könnyen elveszítheti a szövetségesei szimpátiáját.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő az Index Frontvonal című műsorában annak kapcsán, hogy Lengyelország után Szlovákia is bejelentette nemrég, hogy az ukrán gabona exportja miatt leállítja a fegyverszállítást kijelentette, hogy
bár Ukrajna érvei is elfogadhatóak, ugyanakkor a nyugati szövetségeseknek is meg kell húzniuk valahol a határt Zelenszkijékkel szemben.
A szakértő elmondta, hogy érthető a lengyelek és a szlovákok reakciója, hiszen Magyarországhoz hasonlóan ők is vesztesei lennének annak, ha az olcsó ukrán gabona elárasztaná az európai piacokat. ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ukránok szempontja is elfogadható, mert szükségük van a pénzre az oroszok ellen vívott háború folytatásához, ehhez pedig minden eszközt igyekeznek megragadni.
A műsorban elhangzott, hogy főleg
a lengyelek bejelentése fájhat Ukrajnának, mert Európában eddig ők voltak a legelkötelezettebb támogatóik az Oroszország elleni harcban.
Tarjányi megjegyezte azt is, hogy az Egyesült Államok, a britek, a franciák és a németek fontosabb fegyverbeszállítói az ukránoknak, így ez elsődlegesen nem a harctéren jelenthet gondot később Zelenszkijéknek, hanem a diplomácia frontján.
Kapcsolódó vélemény
Vigyázni kell a fuldoklóval, mert az megával ránthatja azt is, aki segíteni akar neki.
A biztonságpolitikai szakértő úgy véli, hogy az ukrán elnök kommunikációja egyre „radikálisabb”, amely arról szól, hogy „elégedetlen a nyugati szövetségesek támogatásával, egy ponton túl azonban nem mehet el a bírálatokban, mert könnyen elveszítheti más államok szimpátiáját”. A bevezetett uniós szankciók így is nagy terhet rónak a tagállamokra, ezért kell bizonyos határokat nekik is meghúzniuk az ukránokkal szemben. A lengyel-szlovák-magyar kiállás az ukrán gabona exportja ellen is erről szól – húzta alá Tarjányi.
A műsorban a szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kijelentése nem vonatkozott az érvényben lévő szerződésekre, ezért két-három hónapig még biztosan szállítanak a lengyelek fegyvereket az ukránoknak. A biztonságpolitikai szakértő úgy látja, ez az időszak elég lehet arra, hogy végül valamilyen kompromisszumos megoldás születhessen a két ország között.
A teljes adást alább tekinthetik meg:
Nyitókép: ED JONES / AFP